nedeľa 25. decembra 2011

Čo je krása?

        
         Podľa Sokrata primeranosť, podľa sofistov je krása to, čo je príjemné zraku aj sluchu, podľa Pytagora je to proporcia, symetria, zladenosť, harmónia a dá sa vyjadriť číslom. Xenofón si myslí, že krásne je to, čo je užitočné, Platón stotožňuje krásu s dobrom a pravdou, súhra týchto troch vytvára harmóniu. A podľa Grékov je krása všetko, čo lahodí zraku a sluchu, čo vzbudzuje obdiv, vyvoláva nadšenie, uznanie, záľubu. Krása je dobro.
          A ja sa prikláňam k ich názoru, veď práve oni spojili krásu a múdrosť v jedno – kalokagatia. Byť krásny nestačí a v dnešnom svete byť len múdry, taktiež nie je dostačujúce. Ale nie všetci sme mali to šťastie a narodili sme sa pod šťastnou hviezdou a dostali sme do vena obidva dary.
          Mnoho žien sa maľuje, chudne len preto aby sa páčili mužom a pritom pre veľa z nich sú najkrajšie odmaľované, strapaté a možno aj s nejakým kilečkom navyše. A čo muži,  tí si to síce nechcú pripustiť, ale tiež sa chcú páčiť. Chlapom záleží na ich tele, chodia do posilovní a fitnescentier. A taktiež zabudli na to, ženu zaujme muž, z ktorého niečo vyžaruje, má charizmu a nie to, či má jednu alebo tri tehličky na bruchu. Samozrejme výnimky existujú a presne na ne sa mi hodí: Vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá.
          Duševná krása je už o niečom inom, pochopí ju len ten, kto sa na svet díva srdcom. Ako povedal raz Antoine de Saint-Exupéry : “ Všetko, čo je v človeku, krásne, je očami neviditeľné.” Krása je v nás, našich vlastnostiach, povahe, ale aj činoch, ktoré dotvárajú našu osobnosť.
          Krása je zmyslom života. A život je to, prečo sme všetci tu. Krása môže byť pre niekoho pocit, že inému pomohol, krása pre iného môže byť pocit, že niekomu ublížil. Krása je všetko a nič... Kvôli kráse sa oplatí žiť a oplatí sa ju stále hľadať, pretože ona existuje.


          Nehľadaj krásu, tá srdce nemá. Hľadaj srdce, krása príde sama.

KateH♥.

Šťastné a Veselé Vianoce!
Ja sa už neviem dočkať Silvestra...Party! Donovaly! PF2012!

3 komentáre:

  1. Krásný pravdivý článek. A Silvestra už se nemůžeme dočkat asi všichni...:D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. úžasný blog! som tvoj nový follower, rozhodne :)

    OdpovedaťOdstrániť